Ekobiblioteka: posłuchaj o czystym powietrzu

Bardzo dobry pomysł! Rządowy fundusz uruchomił cykl bezpłatnych audiobooków związanych z tematyką czystego powietrza. W ogólnodostępnej aplikacji mobilnej Audioteki można już posłuchać pierwszego audiobooka. Kolejne są w przygotowaniu.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wpadł na pomysł przygotowania cyklu materiałów audio, promujących zachowania proekologiczne. Ekobiblioteka dostępna jest za darmo w aplikacji mobilnej Audioteka. Można ją pobrać w sklepach AppStore i Google Play.

Ekobiblioteka w dobrym trendzie

Pod adresem www.ekobiblioteka.audioteka.pl znajdują się wszelkie informacje o projekcie. Cztery audiobooki od NFOŚiGW zostaną darmowo udostępnione w aplikacji mobilnej Audioteki.

Skąd pomysł na ekobibliotekę? – Korzystamy z nowych możliwości opowiadania ludziom o klimacie, czystym powietrzu i skutkach zdrowotnych trującego nas smogu – wyjaśnia Prezes NFOŚiGW Piotr Woźny. – Mamy nadzieję, że będziemy inspiracją dla innych instytucji czy firm. Warto docierać do ludzi na wszystkie możliwe sposoby. Interesuje nas efekt końcowy. Im więcej, częściej i głośniej będziemy mówić o ekologii, tym większa szansa na zmianę codziennych nawyków, które mają realny wpływ na to, w jakim środowisku żyjemy.

Ekobiblioteka w wersji audio

Jedna z przygotowywanych książek w wersji audio to „Uduszeni” Beth Gardiner, wydana nakładem wydawnictwa Relacja. To zbiór rozwiązań dotyczących smogowego problemu. Znana amerykańska dziennikarka podróżuje po świecie, rozmawia z naukowcami i przedstawia historie ludzi walczących o zdrowszą przyszłość. – Książka na przełomie roku trafiła za naszym pośrednictwem do posłów i senatorów. Teraz chcemy ją upowszechnić szerzej. Wszyscy zainteresowani będą mogli poznać toksyczną prawdę o powietrzu, którym oddychamy – podkreśla szef NFOŚiGW.

Co można znaleźć w ekobibliotece?

Tymczasem można już odsłuchać książkę Jakuba Chełmińskiego pt. „SMOG. Diesle, kopciuchy, kominy, czyli dlaczego w Polsce nie da się oddychać?”, wydanej nakładem Wydawnictwa Poznańskiego. Odsłuchanie tej pozycji pozwoli odbiorcom zrewidować fakty i mity narosłe wokół smogu. Wydawnictwo odpowiada na takie pytania, jak m.in.: co bardziej truje – diesel czy benzyna? Czy wdychając zanieczyszczone powietrze, będziemy żyć rok krócej? Dlaczego wiele maseczek antysmogowych jest nieskutecznych?

Następne audiobookowe odsłony przewidziano w marcu i kwietniu br. Każda z książek będzie dostępna bezpłatnie przez trzy miesiące, a po tym czasie wejdzie do płatnego katalogu Audioteki.

Ekobiblioteka zostanie urozmaicona podcastami na tematy związane z problematyką poruszaną w udostępnianych książkach. Można się ich spodziewać w I i II kwartale tego roku.

–  Jestem przekonany, że szukanie nowych rozwiązań na ekologiczny dialog odbije się szerokim echem wśród naszych licznych odbiorców, którzy chętnie skorzystają z bezpłatnego contentu. Dostrzegamy ekotrendy na rynku i zainspirowani współpracą z NFOŚiGW myślimy o poszerzeniu o tę tematykę naszej oferty – podsumowuje prezes Audioteki, Marcin Beme.

Jacek

POLECAMY RÓWNIEŻ: Biodegrapak zamiast recyklingu

Foto: Foto-Rabe z Pixabay 

Udostępnij:
Brak komentarzy

Zostaw komentarz